Kırık Fayans Nasıl Tamir Edilir?

Mutfak ve banyo alanlarında kullanılan seramik ve fayanslarda yıllar geçtikçe deforme olma, kırılma veya çatlamalar meydana gelir.
Bu nedenle bu eskimiş ya da deforme olmuş parçaların tamiri gerekir. Eğer tamiri kendi başınıza halletmek istiyorsanız yazımızı inceleyin ve videomuzu inceleyin.

Eskimiş seramik ve fayansın değişimi için öncelikle bir nalburdan, değiştirilecek olan fayansa uygun modelde fayans karesi, fayans yapıştırıcısı, keski, çekiç, spatula ve derz macunu temin edilir.

Daha sonra eskimiş fayans ya da seramik çekiç yardımı ile yerinden sökülür. Bu işlemi yaparken yawaş ve dikkatli olmalıyız. Küçük küçük parçalar halinde kırarak sökelim. Çünki diğer sağlam fayans/seramiklere de zarar verme ihtimalimiz var

Seramik Tamiri

Fayans tamamen kırıldıktan sonra arkasında kalan harç vb. kalıntılar iyice kazınıp temizlenir. Daha sonra yeni seramik yerine oturup oturmadığı denenir. Yapıştırıcının iyi tutunması için zemin ıslatılır. Yapıştırıcı harç hazırlanıp fayansın arkasına sürülür. Duvara yapıştırılır.  Çekiç ya da yumruk ile küçük darbeler vurularak fayans ile duvar arasındaki hava boşluğu alınır. Bu işlemden sonra derz macunu spatula ile boşluklara doldurulur. Islak ve temiz bir sünger ile fayansın üzerindeki kalıntılar temizlenir ve 8-9 saat kurumaya bırakılır.

Pratik Bİlgi : Fayanslarınızı temizledikten sonra sirkeli su ile ovmak, daha parlak bir görüntü sağlayabilir.

zp8497586rq