Duvarın Boyanması

Kaba Elyaflı Kağıtlar İle Kaplı Duvarın Boyanması

Kaba elyaf üzerine boyama yapılacaksa, eklem yerlerinin düzgün bir şekilde yapıştırılıp yapıştırılmadığını kontrol ediniz. Aksi takdirde duvar kağıdı kolası üzerinde biraz daha çalışmak zorunda kalırsınız. Boyama çalışması yaparken kendinize yeterli vakit ayırın ve dinlenmiş olarak işe başlayınız; çünkü temiz bir çalışma size tam bir eziyet olan sonradan yapılacak düzletmelerden kurtaracaktır. İlk olarak boya sıçramaması gereken yerler kapatılacak. Bunun için en iyisi naylon bir folyo ve düz krep bir yapıştırıcıdır. Burada da, ne kadar temiz çalışırsanız, daha sonrasında düzeltmeniz gereken işler de o kadar az olacaktır, düsturu geçerlidir. Farklı renklerdeki boyaları bizzat kendiniz karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda BAUHAUS’da isteğinize göre boyaları karıştırtma olanağınız da var. Bu olanak sayesinde de çok büyük miktarda doğru renk tonuna sahip olursunuz. Boya bir adet ahşap çubuk ile karıştırılır ve sıyırma ızgarası ayarlanır.

İlk olarak başlayacağınız alanın tüm köşelerini saplı bir fırça ya da köşe rulosu ile boyayınız. Böylece bu alanlar örtülü bir şekilde işlemeye hazır olarak bulacaksınız. Ancak bu kısımlarda büyük boya merdanesi ile çalışacaksanız, her zaman boya ıslakken boya sürmeye devam ediniz.

Aksi takdirde renk tonu farklılıkları ortaya çıkabilir. Şimdi boya merdanesi ile büyük yüzeylerde çalışacağız. Tercih ettiğiniz boya merdanesinin çalışacağınız boya ile uyumlu seçilmiş olmasına dikkat ediniz. Doğru miktarda boyanın kullanımı için çok basit bir püf noktası var: Boya merdanesini tamamen kovanın içine daldırmayınız. Bunun yerine yaklaşık 12 cm kadar daldırın ve boya merdanesini sıyırma ızgarası üzerinde gezdiriniz. Yüzeyleri her zaman uzunlamasına ve enine doğru boyayınız. Bu şekilde boya eşit şekilde dağılmış olacak ve siz de en iyi neticeye ulaşmış olacaksınız.

Tavanı aynı renk tonunda boyamak istiyorsanız, teleskop çubuğu kullanınız. Bu size merdivenle çalışmak yerine düzenli ve rahat bir çalışma olanağını sunacaktır. Özellikle yerin çok iyi bir şekilde örtülü olmasına dikkat ediniz. Tavan için farklı bir renk tonu tercih edildiğinde, en mantıklısı

işe direk tavan ile başlamaktır. Kalorifer peteği, pencere ve kapı aralarına büyük boya merdanesi ile zor ulaşırsınız ya da hiç ulaşamazsınız. Buralar için kalorifer peteği fırçası ya da yaklaşık 24 cm çapa sahip boya merdanesi ayarlayınız.

Daha detaylı bilgi ve görüntülü uygulamalar için Bauhaus Tv yi inceleyebilirsiniz.

(Bauhaus Broşüründen Alınmıştır, Bilgilendirme Amaçlıdır.)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir