Hangi Renk Çatıyı Kimler tercih ediyor?

İnsanların giyim zevklerinden başlayıp otomobillerine hatta evlerinin iç dekorasyonuna kadar uzanan renk seçimi ve kişilik özellikleri arasındaki bağ, şimdi de evlerin dış görünümlerine yansıdı. Başak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ilginç bir araştırmayı anlattı. İnsanların meslekleri ve beğenilerinin artık binalarının dış görünümünde de hissedildiğini söyleyen Karık, dışarıdan bakıldığında bir evde nasıl birinin oturduğunun bile tahmin edilebileceğini ifade edip elde ettikleri sonuçları şöyle sıraladı:

İşadamları ve genellikle triplex luks villalarda oturanların tercihi yeşil çatı. Çünkü bu grubun tercih ettiği evler genellikle orman, koru ya da yeşillendirilmiş alanlar içinde yer alıyor. Yaprak yeşili kiremitler yeşiller içinde villası olanların doğayla uyum için tercih ettikleri ilk renk.
 
Antik eserlere meraklı, tarihi dokuyu hissetmek isteyenler ise daha çok Asos, Aspenpos, Bergama, Perge gibi eskitilmiş, oksitlenmiş çift renklerdeki antik serileri tercih ediyorlar. Bu grup tarihi değeri olan bina ya da şehirlerde yaşıyorlar. Antik doku bu binalar ile oldukça uyumlu ve binaların değerine değer katıyor.
 
Futbol fanatikleri ve tuttukları takım için yaşayanların tercihi ise taraftar kiremitleri. Bu grup için ekonomik şartlar çok da önemli değil. Çünkü tek bır sıra ile sadece çatıların kenarı bile kaplatılsa renklerin fark edilmemsi mümkün değil.
 
Deniz tutkunları, genellikle kotra ve yatları olan kişiler sonsuzluk ve huzur hissini çatılarındaki mavi çatılarda buluyorlar. Akdeniz tarzı dekorasyon tercih edenler, Bodrum ya da Ege mimarisine aşık olanlar da mavi kiremitçilerden.
 
Beyaz yakalılar, üst düzey yöneticiler ise Bulut grisi, kestane veya krem gibi düz renklerinden hoşlanıyorlar.
 
Evli çiftler genellikle eşlerine danışıyor ve zaman seçimler evin dekorasyonuna paralel ilerliyor. Yüksek gelir grupları dış görünüşü ne kadar etkileyici olduğunu biliyor ve estetik kaygılar ön plana çıkıyor. Bu grup dekorasyonun artık sadece evin içinde yapılmadığının evin dışının da öncelikle dekore edilmesi gereken ihtiyaçlardan olduğunun farkında. Ne de olsa gelen konuklar ilk önce evi dışını görüyor, kış bahçeleri ile evlerin bahçesinde daha çok vakit geçiriliyor.
 
Bu gidişle yakında silahların bolca kullanıldığı dizilerde siyah kiremitle kaplanmış evler ya da romantik aşk dizilerinde pembe çatılar da görmek de mümkün olacak gibi… Zira isteğe göre her renk üretilebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir