Çatı İzolasyonu

Çatı Yalıtım Sitemi; Buhar Dengeleyici Örtüler, Buhar Bariyerleri, Baca Dibi YaIıtım Bantları, Mahya Havalandırma Bandı’nı içeriyor.

Buhar Dengeleyici Örtüler: Euro Top 230/550/1200/1400/1800 Üç katlı poliprotülenden oluşan Buhar Dengeleyici Örtüler, mekanik yüklere dayanıklılık gösteriyor, çatı içinde yoğunlaşan buharı ve dışarıdan gelen nem ve çiği geçirmiyor.

Ahşap malzemeye zarar veren ve yapıya girmesi arzu edilmeyen haşeratı engelleyen, yapıya ilave ağırlık getirmeyen bu örtüler, tüm meyilli, havalandırmalı ve havalandırmasız çatılarda, dış cephelerde kaplama altına kullanılıyor.

Çatı Kaplamaları , Yıl Boyunca Değişen Atmosfer Sıcaklık Etkisinde Değişik Isısal Konfor Karakteristiği Sergilediği Gibi , Bir Gün Boyunca Da Önemli Sıcaklık Değişimlerine Maruz Kalabilmektedir.

Teras Ve Çatılarda Isı Yalıtımı

Çatı Tavanı Kışın , Çatı Tavanından Geçerek Yukarı Doğru Yönelik Olan Isı Ve Su Buharı Akımları Etkisindedir. Buna Rağmen , Yaz Mevsimlerinde İse Çatıda Yüksek Sıcaklıklar Oluşmaktadır. Bu Taktirde , Yukarıdan Aşağıya Doğru Isı Ve Buhar Akımı Olur. Bu Fiziksel Oluşumlar , Sadece Atmosfer Ortamındaki Sıcaklık Değişimine Bağımlı Olmamakta , Diğer Taraftan Çatı Tavanında Kullanılan Malzemenin Veya Yapı Elemanı Tabakalarının Isı Yalıtım Karakteristiğine Bağımlı Olmaktadır. Şayet Isı Yalıtımı Açısından Pozitif Malzeme Kullanılmış İse , Gerek Yaz Ve Gerekse Kış Aylarında , Yapı İçin Sıcaklık Değeri Dengelenebilecek Veya Ayarlanabilecektir. Yapılan İnceleme Ve İrdelemeler Göstermiştir Ki , Çatı Konstrüksiyonu Veya Çatı Örtüsünde Hangi Sıcaklığın Meydana Geleceği Şu Faktör Ve Parametrelere Bağımlı Olmaktadır:

Yaz Ve Kış Mevsimlerinin Sıcaklık Farkları , Teras Çatı Konstrüksiyonlarını Etki Altına Alarak Konstrüksiyonlarda Form Değişikliğinin Yanı Sıra Baskı Ve Çekme Gerilmelerinin Oluşmasına Da Sebep Olabilir. Meydana Gelen Bu İç Kuvvetin Büyüklüğü Bazı Etkenlere Bağlıdır. Buna Örnek Olarak;

Teras Çatının Uzunluğu ,
Taşıyıcı Beton Döşemenin Isıl Genleşme Katsayısı (α) ,
Çatının Maruz Kaldığı Maksimum Sıcaklık Ve Minimum Sıcaklık Değerleri ,
Çatıda Yer Alan Farklı Yapı Malzemelerinin Elastikiyet Modülü Gösterilebilir.

Bir çatı kaplamasının iki ana görevi vardır:
Atmosfer koşullarından koruma
Isı yalıtımı
Bir yapının çatı kaplaması, aynı duvarlar gibi, iç mekanı dış mekandan ayırma işlevini gören çok önemli bir parçasıdır. Hatta yağmur, rüzgar, kar, ultraviyole gibi tüm atmosfer etkilerine duvar elemanlarından daha açıkır. Bu sebepten dolayı çatılarda uygun özellikte bir su ve ısı yalıtımı yapılması tavsiye edil-mektedir. Bir mekanı yılın her döneminde daha konforlu hale getirmek ve ısı kayıplarını en aza indirerek yakıt tüketimini azaltmak üzere, Braas, farklı uygulama detaylarına göre farklı özelliklerde ısı yalıtım malzemeleri sunmaktadır.
Isı yalıtımı, yaşam konforunu arttırması açısından ve ısıtma-soğutma giderlerinde sağladığı ekonomi bakımından daima tavsiye edilir. Çatı altı, yaşam mekanı olarak kullanıldığında ise kaçınılmaz olarak ısı yalıtımı yapılmalıdır.

Çatı kaplama modelleri

-Shingle Çatı Kaplama
-Panel Sandviç Çatı Kaplama
-Kiremit Kaplama
-Ahşap çatı
-Çelik çatı
-Onduline çatı kaplama
-Mebran çatı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir