Renkli Duvar Kağıtları

Ev dekorasyonlarının vazgeçilmezi duvar kağıtlarıdır. Hele bir de bu kağıtlar leke tutmaz, silinebilir özellikte ise üzerine ürün yoktur. Son yıllarda ev sahipleri leke tutmayan, silinebilen, kolay uygulanabilen renkli duvar kağıtlarını tercih etmektedirler. Eskiden evlerimiz beyaz badana dediğimiz kireç ile badanalanırdı zamanla renkli boyalar çıktı ve günümüzde bu boyalarda yerlerini duvar kağıtlarına bırakmakta. Bu duvar kağıtları ile evinizdeki her odayı farklı desenler ile süsleyebilir, her odaya ayrı bir şıklık verebilirsiniz. Oturma odanızı modern çizgiler ile mobilyalarınıza uygun renklendirebilir, salonunuzda misafirlerinizi şaşırtabilir, çocuğunuzun odasını cıvıl cıvıl renklerle hatta çizgi kahramanlarla renklendirebilirsiniz. Yapmanız gereken hayal gücünüze göre renk, resim ve desenleri seçmek ve uygulamak. Bu yazımızda uygulanmış renkli desenli duvar kağıtları örneklerini inceleyebilir fikir sahibi olabilirsiniz.

İster sil ister yıka

Silinebilen duvar kağıtları yıllardır var ama o zamanlarda üretilen ürünleri sildiğimizde yıpranıyordu, renkleri akıyor ve matlaşıyordu. Günümüz teknolojisinde vinil tarzı üretildiği için duvar kağıtları hem silinebiliyor hemde yıkanabiliyor. Öte yandan artık duvar kağıtları eskidiği için değil tasarımdan sıkıldığı zaman değiştiriliyor.

Duvar kağıtlarında granit, bambu gibi ürünlerden üretilen doğal malzemeler de en çok tercih edilenler arasında. Bunlara kumaş kaplamaları da eklerseniz, duvarlarınız artık sadece görme değil dokunma duyunuza da hitap ediyor. Granit esaslılarda taş ve kum parçacık’larına, bambu esaslılarda kendine özgü dokuya, kumaşlarda da dokumaya hatta zaman zaman püsküllere dokunmak mümkün. Tercih ettiğiniz dekorasyon tarzına göre istediğinizi seçebilirsiniz. Bu tür duvar kağıtlarında desen ve renk seçeneğiniz sonsuz. Ayrıca, bordürlerle böleceğiniz duvarlarınızın alt ve üst bölümlerine farklı desenler uygulayarak, yaşadığınız mekanı keyfinize göre renklendirebilirsiniz.

Uygulama ve usta çok önemli

Duvar kağıtlarında en önemli nokta, işin ustasını bulmak. En kaliteli ürünü bile alsanız, eğer ustanız iyi değilse kötü sonuçlar almak mümkün. Ömer Kabadayı, geçmiş yıllarda kağıttan vazgeçmenin bir nedeni olarak, ustaların kötülüğünü gösteriyor. Farklı materyallerle üretilen ve kalınlaşan duvar kağıtlarını kaplayan usta bulmak çok da kolay değil. Önerimiz, kağıdınızı aldığınız yere danışarak, onların gösterdiği ustalarla çalışmak.

Fiyatlar da çeşitli

Türkiye’de 50 santim genişliğinde, 10 metre uzunluğundaki yerli üretim duvar kağıtlarını topu 5 YTL’den liradan başlayan fiyatlarla bulmanız mümkün. Yerli vinil yani yıkanabilir kağıtların top fiyatı 20 YTL’ye kadar çıkıyor. İthal duvar kağıtları ise daha pahalı. Yurtdışından getirmeyi düşünüyorsanız, topu 400 pound’a kadar varan seçenekleriniz var. İthal kağıtların aynı en ve boyda olanları ortalama 15-50 euro arasında değişiyor. Ama altın işlemeli, ipek gibi özel istekleriniz varsa ısmarlama getirtebileceğiniz kağıdın fiyatı 1000 dolara kadar çıkabiliyor. Bu kağıtların enleri standart dışı, 70-90-100 santimetre eni olanlar bile var.

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir